Coğrafi mövqeyi: Ölkənin cənub-şərqində, 1917-ci ile qədər Tiflis Quberniyasnin Borçalı qəzasına, 1929-cu ilədək Gurcüstan SSR-in Lüksenburq rayonuna daxil olmuş, 1929-cu ildən Lüksenburq rayonu statusu almışdı, 1947-ildən Bolnisi rayonu adlanır. 1963-66-cı illərdə Marneuli və Dmanisi rayonlarını
BOLUS (BOLNİSİ) RAYONU - 02
BOLUS (BOLNİSİ) RAYONU  - 02
İNCƏOĞLU - Qədim Borçalının Bağ bölgəsinin güney tərəfində meşəli dağların qoynunda Bolulus (indiki Bolnisi) rayonunda kənd adıdır. Xalq arasında isə, «İncioğlu» kimi də tələffüz olunur. Azərbaycanın Göyçay və Şəki rayonlarında da İncə adlı kəndlər, Qazax rayonunda isə İncə dərəsi adlı
Qədim DARVAZ kəndi
DARVAZ - Qədim Bağ Borçalısının qərb hüdudlarında - təbiətin gözəl bir guşəsində - Bolulus (Bolnisi rayonu) bölgəsində, başı göylərə ucalan Şindi dağının şərqində Gədə çayının sahillərində (əsasən sol sahilində), Şindi dağından şərq istiqamətdə qalın meşələrlə örtülü sıra dağlar
ADPU-nun KAFEDRA MÜDİRİ RAZİM MƏMMƏDLİNİN ELMİ MƏQALƏSİ CƏNUBİ KOREYADA DƏRC OLUNUB
TƏBRİK EDİRİK!.. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev cənablarının Birinci Türkoloji Qurultayın 100 illik yubileyinin keçirilməsi ilə bağlı verdiyi 22 oktyabr 2025-ci il tarixli Sərəncamından sonra düz bir əsr öncə keçirilmiş qurultayın nə səbəbə və hansı məqsədlə keçirilməsi, onun
Xalq şairi Zəlimxan Yaqubu düşünərkən...
Unudulmaz sənətkar Zəlimxan Yaqubun doğum gününə həsr edirəm İlin ilk ayı, yanvar ayıdır. Bakıya ilk qar yağıb. Çovğunlu, şaxtalı bir gündür. Pəncərədən yerə enən qar dənələrinin rəqsi, küləyin vıyıltısı, yanvarın şaxtası, açar sözlər kimi səslənir. 76 il bundan əvvəl, 1950-ci ilin yanvar ayının
Professor Bədirxan Əhmədli “Türk Dünyasına xidmət” mükafatı ilə təltif olunub
Türkiyədə fəaliyyət göstərən Valeh Hacılar Beynəlxalq Elmi-Mədəni Araşdırmalar Vəqfinin 2025-ci il üzrə “Türk Dünyasına xidmət” mükafatlarının sahibləri məlum olub. Sevindirici haldır ki, Vəqfin qərarına əsasən, bu mükafata layiq görülənlər arasında dəyərli soydaşımız - AMEA Nizami adına Ədəbiyyat
Salidə ŞƏRİFOVA: “Kamalə Abiyevanın bədii yaradıcılığının problematikası, obrazlar qalereyası və bədii dilinin özəllikləri”
Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin üzvü Kamalə Abiyeva (1954) “Yağış yağır bu şəhərə” (1999), “Azərbaycan” (2003),“Bu dünyanı nağıl bilək” (2004), “Vətən bir də doğulmur” (2007), “Gizlənqaç” (2014), “Tapmaca” (2016), “İrəvanda diz qoysam” (2019), “Torpaq” (2022), “Bir sevgi” (2023), “O adam” (2024) və
AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəylinin 31 Dekabr - Dünya Azərbaycanlılarının Həmrəyliyi Günü və Yeni il münasibətilə Akademiya əməkdaşlarına təbriki
Hörmətli həmkarlar, Sizi 31 Dekabr - Dünya Azərbaycanlılarının Həmrəyliyi Günü və Yeni il münasibətilə səmimi qəlbdən təbrik edirəm. Dünya Azərbaycanlılarının Həmrəyliyi Günü harada yaşamasından asılı olmayaraq, xalqımızın milli-mənəvi birliyinin, tarixi-mədəni köklər və dövlətçilik maraqları
ZİYALILIQ, QƏLƏM VƏ VİCDAN MƏKTƏBİ
Müşfiq Borçalıya 55 illik yubiley təbriki Bəzən bir insanın ömrü təkcə illərlə ölçülmür; onun ömrü yetişdirdiyi düşüncələrlə, toxunduğu talelərlə, açdığı yollarla ölçülür. Hörmətli Müşfiq müəllim məhz belə insanlardandır. Onun 55 illik yubileyi sadəcə şəxsi bir tarix deyil, Azərbaycan mətbuatına,
Qələmin məsuliyyətini, sözün çəkisini və jurnalist vicdanını hər zaman uca tutan ziyalı - Müşfiq Borçalı
Hörmətli Müşfiq müəllim! Sizi Azərbaycan milli mətbuatının 150 illiyi münasibətilə yubiley medalı ilə təltif olunmağınız münasibətilə ürəkdən təbrik edirəm. Bu yüksək mükafatı Sizin illər boyu mətbuat sahəsində göstərdiyiniz fədakar əməyin, prinsipial mövqeyinizin, peşəkarlığınızın və milli